2009 Winners

Florida Old Time Music Championship

Harmonica

1. Jeff Janeck Dade City, FL

2. Joe Fariello Fort Lauderdale, FL

3. Tom Lane Boston, MA

Dobro

1. George Laker Dade City, FL

2. Fred Knight Sarasota, FL

3. Ed Yell Dade City, FL

Autoharp

1. Gailanne Amundsen Longwood, FL

2. Judy Barrett Tampa, FL

3. John Amon Pompano Beach, FL

 

Old Time Singing – Men

1. Chuck Hardwicke Satsuma, FL

2. Chris Frontiero  Clearwater, FL

3. Dale Webber Odessa, FL

Special Award

Wyatt Frontiero - Great presence, rhythm,

Song choice, costume cuteness & smile

 

Old Time Singing - Women

1. Gailanne Amundsen Longwood, FL

2. Judy Barrett Tampa, FL

3. Cindy Roy Tampa, FL

Special Award

Camella Frontiero - great confidence

 

Old Time Singing – Groups

1. Gailanne, Julia, & Scarlett, Longwood, FL

(But Not Roger)

2. Matthew, Leah & St, Augustine, FL

Dawn Morse

3. The Cruddy Puppets Cooper City, FL

 

Finger Pick Guitar

1. Ed Allen Orlando, FL

2. Roger Amundsen Longwood, FL

3. Matthew Morse St. Augustine, FL

 

Appalachian Dulcimer

1. Roger Amundsen Longwood, FL

2. Gailanne Amundsen Longwood, FL

3. Michael Vickey North East, PA

Special Award

Jeffrey Amundsen – promising future

Appalachian Dulcimer player

 

Hammered Dulcimer

1. Michael Vickey North East, PA

2. Judy Jackson, Clermont, FL

 

Beginning Old Time Banjo

1. Laurie Baardse Largo, FL

2. Jill Svoboda Bushnell, FL

Beginning Fiddle

1. Aaron Morse St. Augustine, FL

2. David Abell Brevard, NC

3. Linda Fackeldey Tampa, FL

Special Award

Kitty Amaral – great stage presence

& interesting choice of tunes.

Special Award –

Alison Tengzelius – interesting tunes

& great stage presence.

 

Rhythm Instruments

1. Ray Belanger Tampa, FL

2. Joe Fariello Fort Lauderdale, FL

3. Sandy Mercer Tallahassee, FL

 

Flat Pick Guitar

1. Bill Paine Rochelle, FL

2.Ron Weigert Alachua, FL

3. Tim Bain Hallandale Beach, FL

Special Award –

Seth Morse – Most Promising &

Best Guitar T-Shirt Ensemble

 

Mandolin

1. Jim Shroka St. Augustine, FL

2. Aaron Morse St. Augustine, FL

3. Bill Paine Rochelle, FL

 

Old Time Banjo

1. Bob Murphy Coconut Creek, FL

2. Ron Whistler Edgewater, FL

3. Clay Black Spring Hill, FL

4. Parker Allen Orlando, FL

5. Carroll Smith Lake Wales, FL

 

Senior Fiddle

1. Gailanne Amundsen Longwood, FL

2. Steven Gore Guelph, Ontario, Canada

3. Lauren Mayeux Orlando, FL

4. Matthew Morse St. Augustine, FL

Special Award

Seth Morse – Best Youngest Accompanist

 

Old Time String Band

1. The Pleasant Family Central FL

2. Gailanne, Jeffrey & Julia, Longwood, FL

plus Roger

3. The Morse Family Band St. Augustine, FL

4. Just In Time Edgewater, FL

5. The Twang Gang Tampa, San Antonio,

and Brooksville

 

The Bruce Hartmann Best Hat Award

Melanie Murray

Cousin Thelma Boltin Service Award

Chuck Levy

Annie Orlando

Paul Wales

Edward Lee Flemming Jr. Award

The Amundsen Family

Additional information